Danışma Hizmetleri


Danışma hizmeti, kullanıcıların gereksinim duydukları bilgi ve bilgi kaynaklarına hızlı, güvenilir ve en doğru şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla, yüz yüze, telefon ya da e-posta yoluyla verilen hizmettir.

Kütüphane hizmetlerinden kullanıcıların etkin ve sağlıklı bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla kullanıcılara yardımcı olunur.

Kullanıcıların kütüphane kaynak ve hizmetleri ile ilgili sorularına yüz yüze, telefon ya da e-posta aracılığı ile cevap verilir.

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrenciler için kütüphane oryantasyon eğitimleri ve talepler doğrultusunda lisans, lisansüstü öğrenciler ve akademik personel için grup ya da bireysel kütüphane kullanımı ve e-kaynak kullanıcı eğitimlerinin yapılır. Bu eğitimlerin içeriği talep eden grubun ilgi alanına göre düzenlenir.

Randevulu ya da randevusuz kütüphaneye gelen dış kullanıcılar ve özel misafirler için kütüphane tanıtım gezileri yapılır.

Kullanıcıların basılı ve elektronik kaynaklardan etkin ve sağlıklı yayın taraması yapmalarına yardımcı olunur.

Kütüphaneler arası ödünç alma/verme hizmeti verilir. Kütüphanemizde olmayan bir yayının akademik personel için, talep üzerine Kütüphaneler arası işbirliği takip sistemi (KİTS) aracılığı ile temini sağlanır. Aynı şekilde bu sisteme dahil diğer kütüphanelerin istekleri karşılanır.

Benzerlik (İntihal) tespit programları için hesap açma ve programların kullanımına ilişkin bilgi ve eğitimler danışma birimi tarafından yapılır.

Referans yönetimi yazım programlarının (Mendeley ve Zotero) kullanımı ile ilgili kullanıcılara yardımcı olunur.

Kitap salonu raflarının düzeni sağlanır.

     İLETİŞİM:

     Hatice AKÇA KAYA
     Tel: 0252 211 10 89
     E-posta: haticeakca@mu.edu.tr


     Aylin KANLIYER
     Elif İŞEL SEVEN
     Tel: 0252 211 20 89
     E-posta: aylinkanliyer@mu.edu.tr
     E-posta: elifisel@mu.edu.tr