Elektronik Kaynaklara Yerleşke Dışından Erişim


Sayın Araştırmacılarımız,

Bildiğiniz üzere veri tabanı sağlayıcılarla yapılan anlaşmalar gereği bu kaynaklara sadece Üniversitemiz IP adresleri üzerinden erişilmesine izin verilmektedir. Sizlerin evlerinizden veya diğer herhangi bir internet ucundan Üniversite içerisindeymiş gibi veri tabanlarını kullanabilmeniz için aşağıda verilen adreste açıklamaları ve kullanımı anlatılan vekil sunucu (proxy server) ayarlarını bilgisayarınızda yaparak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Ancak bu hizmetin sağlıklı ve sürekli verilebilmesi için gerekli bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilgi İşlem Dairesi'nden alınan kullanıcı adı ve şifrelerin sorumluluğu size aittir ve 3. kişilere verilmesi, kullandırılması yasaktır.
İnternet cafe, havaalanı vb. kamuya açık alanlardaki bilgisayarlarda bu ayarları yaparak iş bitiminde ayarların silinmemesi ve oturum kapatılmadan bilgisayarın diğer kullanıcılara bırakılması güvenliğiniz için sakıncalıdır.
Üniversite içerisinde olduğu gibi dışarıda kullanım esnasında da Üniversitemizin abone olduğu ya da deneme erişimi sağladığı veri tabanları içinde yer alan kaynakların otomatik indirme programları ile ya da sistematik olarak kopyalanması lisans anlaşmaları gereğince yasaktır. Bu durumun ihlali; aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi ya da anlaşmamızın iptal edilmesi ile sonuçlanabilir.

Yukarıda belirtilen hususlara uyulmaması durumunda doğacak teknik veya hukuksal problemlerde sorumluluk size aittir.

Vekil Sunucu (proxy server) kullanımı tanıtım sayfası için: tıklayın