ÇALIŞMA ALANLARI


Serbest Çalışma Salonu

Kütüphanemizin zemin katında bulunan serbest çalışma salonu, kullanıcılarımızın uzun süreli ve kesintisiz çalışma gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu alanda kütüphane materyalleri bulunmamaktadır; kullanıcılarımız kendi materyalleri ile bu alandan yararlanabilirler. Elektrik ve Kablosuz internet erişimi bulunmaktadır.

Kitap ve Danışma Kaynakları Salonu

Kütüphanemizin 1. Katında bulunan kitap ve danışma kaynakları bölümü, web sitemizde yer alan çalışma takvimine göre hizmet vermektedir. Salonumuz kitap bölümü, müracaat eserleri ve danışma birimi olarak ayrılmıştır. Tezler ve ERF Koleksiyonu müracaat eserleri bölümünde, rezerv kitaplar danışma birimde yer almaktadır. Müracaat eserleri (ansiklopedi, sözlük, atlas vb.), tezler ve Akademisyenlerimizin kısa süreli ve kontrollü olarak kullandırılmasını talep ettikleri rezerv koleksiyonu kütüphane dışına ödünç verilmemektedir. Kullanıcılarımız salonumuzda çeşitli noktalarda yer alan katalog tarama ekranlarından sorgulama yaparak rafta kitabı kendileri bulabilirler. Yerinde bulamadıkları kitaplar ve diğer danışma ihtiyaçları için danışma birimindeki görevlilerden yardım alabilir. Salonumuzda 4 kişilik çalışma masaları, 2 adet grup çalışma odası ile hizmet vermektedir.

Süreli Yayınlar Salonu

Kütüphanemizin 2. Katında bulunan Süreli yayınlar salonunda süreli yayın ve gazeteler yayın ismine göre alfabetik sıralı; son sayı ve arşiv bölümü olarak yer almaktadır. Süreli yayınlar birimi ise kullanıcılarımızın danışma taleplerine ve görsel işitsel materyallere (CD formatındaki eğitim-öğretim amaçlı materyaller ve tezler, DVD, VCD, CD, disket, videokaset, ses kaseti, plak, müzik kasetleri, filmler v.b.) erişimlerini sağlamaktadır. Okuma alanında yer alan koltuklar, 4 kişilik masalar ile tek kişilik kareller, 2 grup çalışma odası kullanıcılarımıza rahat çalışma alanları sunmaktadır.

Fotokopi Birimi

Kütüphanemizin 2. katında bulunan fotokopi birimi kullanıcılarımızın ödünç alamadığı yayınlar, ders notlarından ihtiyaç duyduğu çoğaltma taleplerini telif haklarına uygun şekilde ücretli olarak karşılayabilmektedirler. Ayrıca fotokopi birimimiz çıktı hizmeti de vermektedir. Kullanıcı fotokopi hizmetinden hafta içi mesai saatleri içinde (8:30-17:30) yararlanabilir.

Bilgisayar Salonu

Menteşe Kütüphanesi bilgisayar salonu, kullanıcılarımızın ödev, proje ve tüm akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla kurulmuştur. Kütüphanemizin 2. katında bulunan ve 20 adet bilgisayardan oluşan salonumuz, hafta içi 8:30 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tüm kullanıcılarımız bilgisayar kullanım formu doldurarak, belli bir süre ile bilgisayarları kullanabilmektedir. Yoğunluk ve bilgisayar talebine göre bu süre uzatılabilir.